Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /home/platne/serwer78266/public_html/wp-content/themes/adwokat/single.php on line 14
POWRÓT

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka – jak zrzec się spadku za dziecko?

Odrzucenie spadku przez dorosłą osobę nie jest trudne. Sprawa komplikuje się w przypadku nieletniego obywatela. Konieczne będzie załatwienie dodatkowych formalności, a także złożenie stosownego oświadczenia w sądzie. Dzieci nie mogą samodzielnie odrzucić spadku, dlatego niezbędna będzie reakcja rodzica, który powinien podjąć odpowiednie kroki zgodnie z ustawą. Jak wygląda zrzeczenie się spadku w imieniu małoletniego i jakie dokumenty należy złożyć?

Zrzeczenie się spadku za dziecko – zgoda sądu

Wielu rodziców, którzy są zarówno małżeństwem, jak i przebywają w separacji czy są po rozwodzie, zastanawia się, jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka. Zrzeczenie się spadku za dziecko to procedura, która nieco przeciągnie się w czasie. Zanim złożysz oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego, musisz uzyskać na to zgodę sądu opiekuńczego. Najpierw należy sporządzić wniosek i złożyć go w sądzie, a także uiścić stosowną opłatę (100 zł). Problem może stanowić termin. Według przepisów, oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o jego otrzymaniu. Czekanie na zgodę sądu może się przesunąć w czasie. Jeżeli termin minie, to po zakończeniu postępowania o zezwolenie na odrzucenie spadku przez małoletniego, rodzice składają stosowne oświadczenie jak najszybciej.

Zrzeczenie się spadku w imieniu małoletniego

Jeżeli sąd opiekuńczy wyraził zgodę, to kolejnym krokiem będzie złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka, które można wykonać zarówno u notariusza, jak i w sądzie. Trzeba również uiścić stosowną opłatę. Wniosek o zrzeczenie się spadku w imieniu dziecka można sporządzić samemu, ale znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy adwokata, którego specjalnością są sprawy spadkowe. Będzie on również reprezentował interesy w procesie postępowania. Warto postawić na profesjonalne i merytoryczne wsparcie. Co ważne, oświadczenie może złożyć jeden z rodziców, niezależnie od tego, z której strony spadek pochodzi. Jeżeli władzę rodzicielską sprawują oboje rodzice, ale nie mieszkają razem, to konieczne będzie umieszczenie we wniosku informacji o aktualnym adresie zamieszkania. Sąd będzie informował rodzica o postępach w sprawie.

Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka?

Jak odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci po uzyskaniu zgody? Wówczas trzeba wystąpić do sądu o wydanie odpisu postanowienia ze stwierdzeniem jego prawomocności. Postanowienie należy zanieść do notariusza i tam złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Można również dokonać tego w sądzie. Dzięki temu skutecznie zrzekniesz się spadku w imieniu dziecka. Na tym kończy się procedura.

Warto pamiętać o zachowaniu terminów i nie odwlekać rozpoczęcia procedury odrzucenia spadku. Cały proces potrafi rozciągnąć się w czasie, przez co łatwo uchybić dacie, dlatego nie bój się korzystać z pomocy adwokata, który będzie czuwał nad terminowym i sprawnym przebiegiem sprawy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak odrzucić spadek za dzieci skontaktuj się z naszą kancelarią. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Zapraszam do kontaktu
Przeczytaj również: